Novinky



Upozorňuji na důležitou skutečnost, která nastala od 1.3.2018 a týká se všech rodenticidních nástrah (deratizační přípravky na hlodavce). Podle směrnice Evropské unie č. UE 2016/1179 (IX ATP of CLP) došlo k překlasifikování dosavadních přípravků. Od tohoto data budou všechny přípravky s obsahem účinné látky větším než 0,003% klasifikovány jako toxické pro reprodukci (H360D) a dostupné budou pouze pro PROFESIONÁLNÍ uživatele (tedy pro uživatele, kteří vlastní osvědčení podle § 58 odst. 1, 2 nebo 3 zák. č. 258/2000 Sb). 

Rádi vám pomůžeme s likvidací obtížných hlodavců.  Neváhejte nás kontaktovat!


V roce 2017 vítěz výběrového řízení vypsaného Plzeňským krajem E-ZAK na provedení

„Deratizace a dezinsekce objektů v Plzeňském kraji v roce 2017“.


Štěnice, švábi a mravenci v bytě: „Lidé se za ně stydí, situaci je ale nutné řešit,“ říká pražská hygienička

Za hmyz v bytě není potřeba se stydět. Dle odbornice je naopak nezbytné situaci rychle řešit.

https://www.blesk.cz/clanek/regiony-praha-praha-zpravy/534689/stenice-svabi-a-mravenci-v-byte-lide-se-za-ne-stydi-situaci-je-ale-nutne-resit-rika-prazska-hygienicka.html

5. dubna 2018 ● 19:25

S nástupem jara se probouzí příroda, která kromě své krásy může lidem do života přinést i některé nepříjemnosti. Patří mezi ně přítomnost hmyzu v bytě či domě, která je nežádoucí. Napadení budovy štěnicemi, šváby či mravenci se za každou cenu musí řešit. V lidech je zakořeněný mýtus, že štěnice rovná se špína. Podle odbornice Jaroslavy Zelenkové je ale namístě zapomenout na stud a postavit se problému čelem.

Lidé se v průběhu jarních měsíců těší na radosti, které teplejší měsíce v roce přinášejí. Občas to však bohužel mohou být také nemalé starosti. Odbornice Hygienické stanice hlavního města Prahy Jaroslava Zelenková pro Blesk.cz prozradila, jaká jsou úskalí výskytu nežádoucího hmyzu v bytech a domech.

Podle doktorky Zelenkové se zhruba třetina lidí, kteří se potýkají s výskytem hmyzu v domácnosti, za tuto skutečnost stydí. Většinou jde o spojitost s předsudky, že přítomnost hmyzu znamená nepořádek v bytě, ve skutečnosti ale takové propojení není pravdivé. Větší koncentrace předmětů v bytě či domě může sice poskytnout více prostoru, který hmyz využívá jako útočiště, příčiny výskytu nežádoucí havěti jsou ale jiné.

Jak se do obydlí dostanou?

Mezi nejhorší zástupce hmyzu v bytě patří bezesporu štěnice, švábi a egyptští mravenci, některý hmyz přitom ani nehledí na aktuální roční období. Příčiny výskytu v domácnosti jsou různé. „Štěnice je noční živočich, můžete jet například nočním rychlíkem a tento hmyz si přeleze z jednoho zavazadla do druhého. Ve vašem okolí se už může nacházet promořený byt nebo si je můžete domů přinést společně s nábytkem, kterého se někdo zbavil a hmyz z něj neodstranil,“ nastínila možnosti šíření hmyzu Jaroslava Zelenková.

Hygienička Jaroslava Zelenková o problematice hmyzu v bytě Daniel Vitouš

Lidé mají podle odbornice povinnost výskyt hmyzu v bytě řešit, stud rozhodně není namístě a navíc toto „strkání hlavy do písku“ brání účinnému postupu při hubení této havěti. Jde zejména o ohleduplnost ke svému okolí, protože v případě výskytu švábovitých nebo egyptských mravenců je nezbytné provést odborný zásah v celém objektu, tedy například v celém vchodě obytného domu. Na tuto skutečnost by měla upozornit zasahující dezinsekční firma.

Štěnice jsou nejhorší

„Nejhorší je výskyt štěnic, tedy krev sajícího hmyzu. Nejen, že je obtížný, ale při poštípání může způsobit i alergickou reakci. V tomto případě se musí vytipovat byt, který je potenciálním ohniskem, a podle křížového pravidla udělat postřiky, tedy ve směru do stran, nahoru a dolů,“ vysvětila nutný postup v tomto případě hygienička.

Hygienická stanice v takových případech samotnou likvidaci hmyzu neprovádí, majitelé objektů si na tyto účely musejí zajistit odbornou společnost. „Jsme orgán, který má koordinační možnosti, rozhoduje o opatřeních a poskytuje poradenství,“ vysvětlila roli úřadu v této problematice Jaroslava Zelenková.