Sají lidskou krev, dokážou způsobit nehezké boláky a když je má člověk doma, není vůbec lehké se jich zbavit. Válku štěnicím nedávno kvůli blížící se olympiádě vyhlásila francouzská vláda, nezřídka se ale vyskytují i v Česku.
Oblečení z dovolené hned vyprat
Šíření štěnic podle mluvčího pražské hygienické stanice Zbyňka Boublíka souvisí se zvýšenými přesuny lidí i s tím, že moderní společnost na malé cizopasníky již takřka zapomněla. „Lidem radíme, aby po návratu domů z cest ve vlastním zájmu pečlivě prohlédli všechna zavazadla, případně i třeba podrážky bot. Vhodné je i vyprat přivezené prádlo na co nejvyšší teplotu. A pokud je to možné, využít sušičku a prádlo vyžehlit,“ doporučil.

Pokud mají lidé doma štěnice objeví, není jejich povinností hlásit to na krajskou hygienu ani nikam centrálně. „Údaje se tak nedostávají do žádných celostátních statistik,“ vysvětlila mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánka Čechová.
Mluvčí pražských hygieniků Boublík ovšem zdůraznil, že výskyt tohoto obtížného hmyzu je vhodné i tak nahlásit. „Stanice následně provede kontrolu ubytovacího zařízení,“ řekl. Navzdory tomu, že je ne každý postižený informuje, určitý přehled o výskytu štěnic čeští hygienici mají.
Speciální postřiky
Se štěnicemi se setkávají lidé bez ohledu na sociální a ekonomickou třídu. Domů si je podle mluvčí hygieniků z Vysočiny Jany Böhmové mohou přinést nejen z dovolené, ale třeba i s použitým nábytkem z antikvariátu. „Lidem vždy radíme, aby se obrátili na odbornou firmu, která provádí dezinfekci, dezinsekci a deratizaci. Vždy je nutné řídit se jejími pokyny,“ zmínila.
Potvrdil to Petr Helekal z e-shopu pasti.cz specializujícího se na přípravky na hubení škůdců a ochranu rostlin. Upozornil, že štěnice si vůči některým účinným látkám vybudovaly odolnost. „Běžné univerzální postřiky jim neublíží. Musí se používat postřiky vyvinuté speciálně na hubení štěnic,“ řekl. Při větším množství štěnic podle něj firmy musí provést odborný zásah.

Kupříkladu stanice v Královéhradeckém kraji loni evidovala čtyři a letos doposud tři podněty na možný výskyt štěnic. Dva z toho byly nedůvodné, ve zbytku odborníci buď nařídili dům vydezinfikovat, nebo to už majitel řešil. „Jinak lidé většinou řešili nastalou situaci sami s majitelem objektu a prostřednictvím dezinsekčních firem,“ dodala mluvčí královehradeckých hygieniků Veronika Krejčí.
V Libereckém kraji každý rok hlásí výskyt štěnic desítky lidí. „Je to především přetrvávající problém v ubytovnách pro sociální slabé, kde se klienti často střídají, a v bytových domech, kde jsou byty pronajímány a nájemníci se tam často střídají,“ sdělila referentka tamní hygienické stanice Zuzana Balašová.
Štěnice se nevyskytují jen ve špatně uklizených domovech.
Že se problém nezřídka vyskytuje na ubytovnách, potvrdila Petra Eclerová z jihomoravské krajské hygienické stanice. „Oproti loňskému roku jsme nicméně nezaznamenali výrazný nárůst počtu případů,“ doplnila.
Byty i lokality
V Ústeckém kraji letos prošetřovali patnáct podnětů. „Není to počet oproti jiným letům nijak výjimečný. Některé podněty se vztahují k jednotlivým bytovým jednotkám. Nezřídka je ale potřeba problematiku řešit komplexně v celých lokalitách. A to i ve spolupráci s místní samosprávou,“ přiblížila ředitelka protiepidemického odboru tamních hygieniků Eva Patrasová.
S výskytem štěnic se opakovaně setkávají také ve středních Čechách. „Letos jsme řešili několik případů v okresech Kladno, Kolín a Příbram,“ informovala ředitelka sekce ochrany a podpory veřejného zdraví středočeské hygienické stanice Libuše Polanská. Ojedinělé případy pak byly na Mělnicku a Mladoboleslavsku.

Zvýšený výskyt štěnic nezaznamenali v Plzeňském kraji. „Nemáme hlášeny případy, které by místně či četností vybočovaly z běžného stavu. Nicméně situaci v zahraničí sledujeme a jsme připraveni případný nárůst případů řešit,“ ujistila Blanka Kinská z protiepidemického odboru hygieniků.
Ve Zlínském kraji se letos na hygieniky se žádostí o pomoc kvůli štěnicím obrátilo šest lidí. „Z dlouhodobého hlediska se každoročně jedná asi o osm případů,“ přiblížila Vendula Ševčíková z tamní stanice. Zdůraznila, že kvůli nepovinnému hlášení to ale nevypovídá o celkovém výskytu štěnic v kraji.
Fakta o štěnicích
Štěnice jsou asi 5 mm velký, bezkřídlý hmyz, který se jako parazit živí výhradně krví. Životní cyklus štěnice zahrnuje 5 stádií, z nichž každé vyžaduje sání krve.
Obecně platí, že se štěnice a jejich nymfy přes den ukrývají ve škvírách, skulinách, prasklinách nebo jiných tmavých místech nedaleko zdroje potravy, nejčastěji v konstrukcích postelí, sedacích souprav, v záhybech matrací, ve švech povlečení.
Doposud nebylo prokázáno, že by štěnice domácí v Česku přenášely infekční nemoci na člověka, mohou však způsobit alergickou reakci na bodnutí.